A A A  A+ A++

SZUKAJ NA NASZEJ STRONIE!

Rekonstrukcja Historyczna w Wejherowie 2014

 

Czyli jak to na Pomorzu zdrajcy ze Szwedem próbowali się bratać

Rekonstrukcja Historyczna w Wejherowie

Przy współpracy z Wejherowskim Centrum Kultury, oraz pod patronatem Prezydenta Miasta Wejherowa, w dniach 27-29 czerwca 2014 roku, organizujemy rekonstrukcję historyczną w Wejherowie.

Rekonstrukcja ma obejmować epizody historyczne z czasów potopu szwedzkiego, rozgrywające się w Wejherowie i okolicach.

Całe wydarzenie odbędzie się na terenie miasta Wejherowa, ze szczególnym uwzględnieniem Placu Jakuba Wejhera oraz Parku Miejskiego, gdzie rozegrają się trzy bitwy.

W czasie trwania całej imprezy przewidziane są także takie inne atrakcje, zarówno dla widzów jak i dla rekonstruktorów. Turniej szabli bojowej, turniej kulinarny, oraz wiele innych. Na terenach przyległych do obozowiska będą działać kramy z z regionalnymi produktami, będzie także możliwość zobaczenia jak pracują rzemieślnicy zawodów dawnych.

Możliwe będzie zwiedzanie z przewodnikiem Kalwarii Wejherowskiej oraz podziemi Kościoła klasztornego pw. św. Anny, gdzie spoczywa założyciel miasta wraz z rodziną.
Planowany jest również przemarsz z pochodniami, fireshow oraz pokaz tańca brzucha.

Na uwagę zasługuje fakt, że w przypadku rekonstrukcji obydwóch wydarzeń jesteśmy w stanie wiernie odtworzyć zdarzenia sprzed blisko 400 lat, poprzez potyczki, w których będzie brało udział około 100-150 rekonstruktorów, czyli mniej więcej tylu ilu żołnierzy w tamtych wydarzeniach.

Rys historyczny

W lipcu 1655 r. armia szwedzka pod dowództwem feldmarszałka Arvida Wittenberga wkroczyła w granice Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Zebrana pod Ujściem szlachta pod wodzą wojewodów Krzysztofa Opalińskiego i Andrzeja Grudzińskiego skapitulowała w obliczu przeważającego wyszkoleniem i karnością wojska. Szwedzi zajęli Wielkopolskę i na czele drugiej armii szwedzkiej przybył sam król Karol Gustaw. Z początkiem września skapitulowała Warszawa, a miesiąc później Kraków. W obliczu przeważających sił wroga, hetman Janusz Radziwiłł wypowiedział posłuszeństwo Rzeczypospolitej i unia polsko-litewska została de facto zerwana. Broniły się Gdańsk, będący jednym z najsilniej ufortyfikowanych miast, Malbork, gdzie dowodził sam Jakub Wejher i Puck. Z początkiem roku 1656 król Jan Kazimierz wrócił do Rzeczypospolitej i zaczął narastać opór przeciwko okupacji szwedzkiej, ale nie zanosiło się na zmianę sytuacji militarnej, zwłaszcza, że początek marca przyniósł kapitulację Malborka. Pod wrażeniem upadku Malborka, komendant fortu w Pucku wyznaczony przez Wejhera spośród jego bardziej zaufanych ludzi, Piotr Sarpski, ogłosił chęć przejścia na stronę szwedzką. Groźbą i prośbą przekonał magistrat pucki i część oficerów z niejakim Rydgerem i Krystianem Bornem na czele. Jednak nie wszyscy ulegli, gdyż oficerowie Feliks Niewiarowski i Abraham Halbreuter zebrawszy wokół siebie wiernych Koronie żołnierzy wystąpili przeciwko Sarpskiemu.

 
Tak w 2014 roku wyglądało nasze wydarzenie


 

 

Wydarzeniu na Facebooku

 

Organizatorzy

Fundatorzy

Patroni Medialni

Logo TVP Gdańsk Agencja Interaktywna CreaWeb

Sponsorzy

Logo Pronet Color

Logo Bilans Logo Cafe Bayou

Współpraca

Studiu Sunlight Logo Sanktuarium



Komentarze:

Dane kontaktowe

Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych
Pułk Czarnieckiego
KRS : 0000465407
Tel. kom : 888-576-949 (Krzysztof Zdunkowski)
Email : grupa@czarnieckiego.org

Formularz tymczasowo wyłączony, prosimy o wiadomości na grupa@czarnieckiego.org

Copyright © Pułk Czarnieckiego | Created by CreaWeb