A A A  A+ A++

Rekonstrukcja Historyczna w Wejherowie

 

Czyli jak to z Jakubem Wejherem było.

 

Przy współpracy z Wejherowskim Centrum Kultury, oraz pod patronatem Prezydenta Miasta Wejherowa, w dniach 21-23 czerwca 2019 roku, organizujemy rekonstrukcję historyczną w Wejherowie.

 

Mieszkańcom  Wejherowa znana jest legenda o ślubach Jakuba Wejhera pod Białą i cudownym uratowaniu założyciela naszego miasta.

Jednakże cała ta sytuacja to nie tylko powtarzana legenda. I nie ma w niej tylko przysłowiowego ziarnka prawdy. Jest cały wór prawdy w tej opowieści. I czasie naszego wydarzenia chcemy pokazać to co wtedy się wydarzyło.


Źródła opisujące zdarzenie:

"Podczas powrotu do ojczyzny pod Białą, miastem jakimś moskiewskim jeszcze nie zdobytym, zatrzymał się i wziął udział w jego oblężeniu. Nagle został zasypany, bo nieprzyjaciel zastosował miny. Widząc, że jest w ostatecznym niebezpieczeństwie życia i cały ratunek upatrując tylko w Bogu, przez zasługi św. Franciszka, umiłowanego opiekuna swego, wezwał pomocy bożej ślubując, że jeżeli wyjdzie cało z tego krytycznego położenia na wieczną pamiątkę tego dobrodziejstwa wybuduje w swoich dobrach kościół na cześć Trójcy św. i św. Franciszka i wszelkimi siłami będzie szerzył chwałę bożą. Uczyniwszy ten ślub ocalał ."

Więc  2019 roku Pańskiego, w dniach 21-23 czerwca pokażemy nie walkę ze zdrajcamy oraz ze Szwedem. Lecz wydarzenia które miały miejsce przy twierdzy pod Białą i w których udział brał wielki dostojnik, hrabia świętego cesarstwa rzymskiego, wojewoda malborski, starosta dzierzgoński, człuchowski, bytowski, dziedziczny pan Wildschutzu, Rzucewa, senator Królestwa Polski i Ziem Pruskich, pułkownik naczelny i generalny, urodzony w 1609 roku syn Jana Wejhera i Anny Szczawińskiej, sam Jakub Wejher.

W roku Pańskim 2021 wydarzenie odbyło się w dniach 9-12 września. Dnia 11 września poprowadzliiśmy livestream z odtwarzanych wydarzeń które miały miejsce w czasie oblężenia twierdzy Białej,  przeplatany wcześniej nagranymi materiałami rzemiosł dawnych(m.in. kowalstwo, szycie i kaletnictwo, robienie krajek, pisanie gęsim piórem).  Materiały wtedy udostępnione jako livestream, są dla nas materiałami surowymi. W tym momencie już odpowiednio obrobione i przygotowane są następujące materiały:

Atak Moslaki na obóz

Przesłuchanie jeńca

Rzemiosła:

Kucie gwoździa

 

Materiały, które jeszcze będziemy udostępniać

- Przesłuchanie oficerów

- Prace przy tunelu minerskim

- Ostatni atak, czyli jak to z Jakubem Wejherem było

 

- Kucie noża

- Pisanie gęsim piórem
- Przygotowywanie krajek

- Szycie w skórze
- Obsługa armaty
- Obsługa broni palnej
- Gofry i podpłomyki, czyli sztuka gotowania na ognisku

 

 

Wydarzenie mogło się odbyć dzięki:
- Środkom z Urzędu Miejskiego w Wejherowie, w formie grantu uzyskanego w Otwartym Konkursie Ofert na 2021 rok na wykonanie na terenie Wejherowa zadań publicznych przez podmioty prowadzące działalność pożytku publicznego,

- Środkom z Starostwa Powiatowego w Wejherowie, w formie grantu uzyskanego w Otwartym Konkursie ofert na wykonanie zadań publicznych w 2021 r. przez podmioty prowadzące na terenie powiatu wejherowskiego działalność pożytku publicznego,

- Wsparciu Urzędu Miasta oraz Wejherowskiego Centrum Kultury
- Działań przybyłych grup Rekonstrukcyjnych
- Pełnym, osobowym, rzeczowym, sprzętowym i merytorycznym zaangażowaniu członków Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych Pułk Czarnieckiego.



Komentarze:

SZUKAJ NA NASZEJ STRONIE!

Pod koniec 2010 roku powstała myśl założenia grupy rekonstrukcyjnej której główne działania będą odbywały się na terenie małego trójmiasta kaszubskiego. Główne działania czyli treningi, spotkania, ćwiczenie staropolskiej mowy, szermierki, rękodzieło oraz zagłębianie się w historię tamtych czasów. W 2013 roku uzyskaliśmy statut Stowarzyszenia.

Więcej


Losowe zdjęcia

Archiwum wpisów

Tagi

Dane kontaktowe

Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych
Pułk Czarnieckiego
KRS : 0000465407
Tel. kom : 888-576-949 (Krzysztof Zdunkowski)
Email : grupa@czarnieckiego.org

Formularz tymczasowo wyłączony, prosimy o wiadomości na grupa@czarnieckiego.org

Copyright © Pułk Czarnieckiego | Created by CreaWeb