Rekonstrukcja Historyczna w Wejherowie
Czyli jak to z Jakubem Wejherem było.
Przy współpracy z Wejherowskim Centrum Kultury, oraz pod patronatem Prezydenta Miasta Wejherowa, w dniach 21-23 czerwca 2019 roku, organizujemy rekonstrukcję historyczną w Wejherowie.
Mieszkańcom Wejherowa znana jest legenda o ślubach Jakuba Wejhera pod Białą i cudownym uratowaniu założyciela naszego miasta.
Jednakże cała ta sytuacja to nie tylko powtarzana legenda. I nie ma w niej tylko przysłowiowego ziarnka prawdy. Jest cały wór prawdy w tej opowieści. I czasie naszego wydarzenia chcemy pokazać to co wtedy się wydarzyło.
Źródła opisujące zdarzenie:
"Podczas powrotu do ojczyzny pod Białą, miastem jakimś moskiewskim jeszcze nie zdobytym, zatrzymał się i wziął udział w jego oblężeniu. Nagle został zasypany, bo nieprzyjaciel zastosował miny. Widząc, że jest w ostatecznym niebezpieczeństwie życia i cały ratunek upatrując tylko w Bogu, przez zasługi św. Franciszka, umiłowanego opiekuna swego, wezwał pomocy bożej ślubując, że jeżeli wyjdzie cało z tego krytycznego położenia na wieczną pamiątkę tego dobrodziejstwa wybuduje w swoich dobrach kościół na cześć Trójcy św. i św. Franciszka i wszelkimi siłami będzie szerzył chwałę bożą. Uczyniwszy ten ślub ocalał ."
Więc 2019 roku Pańskiego, w dniach 21-23 czerwca pokażemy nie walkę ze zdrajcamy oraz ze Szwedem. Lecz wydarzenia które miały miejsce przy twierdzy pod Białą i w których udział brał wielki dostojnik, hrabia świętego cesarstwa rzymskiego, wojewoda malborski, starosta dzierzgoński, człuchowski, bytowski, dziedziczny pan Wildschutzu, Rzucewa, senator Królestwa Polski i Ziem Pruskich, pułkownik naczelny i generalny, urodzony w 1609 roku syn Jana Wejhera i Anny Szczawińskiej, sam Jakub Wejher.
W roku Pańskim 2021 wydarzenie odbyło się w dniach 9-12 września. Dnia 11 września poprowadzliiśmy livestream z odtwarzanych wydarzeń które miały miejsce w czasie oblężenia twierdzy Białej, przeplatany wcześniej nagranymi materiałami rzemiosł dawnych(m.in. kowalstwo, szycie i kaletnictwo, robienie krajek, pisanie gęsim piórem). Materiały wtedy udostępnione jako livestream, są dla nas materiałami surowymi. W tym momencie już odpowiednio obrobione i przygotowane są następujące materiały:
Przesłuchanie jeńca
Rzemiosła:
Materiały, które jeszcze będziemy udostępniać
- Przesłuchanie oficerów
- Prace przy tunelu minerskim
- Ostatni atak, czyli jak to z Jakubem Wejherem było
- Kucie noża
- Pisanie gęsim piórem
- Przygotowywanie krajek
- Szycie w skórze
- Obsługa armaty
- Obsługa broni palnej
- Gofry i podpłomyki, czyli sztuka gotowania na ognisku
Wydarzenie mogło się odbyć dzięki:
- Środkom z Urzędu Miejskiego w Wejherowie, w formie grantu uzyskanego w Otwartym Konkursie Ofert na 2021 rok na wykonanie na terenie Wejherowa zadań publicznych przez podmioty prowadzące działalność pożytku publicznego,
- Środkom z Starostwa Powiatowego w Wejherowie, w formie grantu uzyskanego w Otwartym Konkursie ofert na wykonanie zadań publicznych w 2021 r. przez podmioty prowadzące na terenie powiatu wejherowskiego działalność pożytku publicznego,
- Wsparciu Urzędu Miasta oraz Wejherowskiego Centrum Kultury
- Działań przybyłych grup Rekonstrukcyjnych
- Pełnym, osobowym, rzeczowym, sprzętowym i merytorycznym zaangażowaniu członków Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych Pułk Czarnieckiego.